V souvislosti s událostmi nedávných dní v Paříži a narůstající hrozbou dalších teroristických útoků obecně můžeme být stále častěji svědky vyjádření ze strany politických špiček o nutnosti zavedení restriktivnějších pravidel pro vstup osob do jednotlivých zemí.
Asi není příliš překvapující, že se obdobné požadavky v posledních dnech objevily i ve Spojených státech, kde na základě zkušeností z 11. září 2001 platí pravidlo bezpečnost nade vše. Zaznívají zejména názory některých vlivných senátorů, že stále ještě budovaný systém, tzv. Visa-Waiver program, je potenciální bezpečnostní hrozbou a je třeba jej přehodnotit. Uvedené názory sice pobouřily zástupce cestovního ruchu, kteří v posledních letech velmi usilovně pracovali na uvolnění vízových restrikcí pro cesty do Spojených států, protože zavedení restriktivních opatření či dokonce zrušení Visa-Waiver programu by pochopitelně mělo silně negativní dopad na americký turistický průmysl, je ale otázkou, zda jejich námitky budou mít ve světle požadavků na zvýšení národní bezpečnosti dostatečnou váhu.
Zklidnění situace ovšem nepomáhá ani narůstající panika v Evropě ze zvyšujícího se počtu radikalizovaných islamistů s občanstvím zemí EU. Tento fakt silně nahrává právě hlasům v USA, požadujícím přehodnocení Visa-Waiver programu.
V rámci Visa-Waiver programu mohou bez víz cestovat do USA občané 38 zemí a významný podíl na turistickém ruchu Spojených států tvoří zejména milióny návštěvníků z řad občanů velkých evropských zemí.
Vyjádření senátorky Dianne Feinstein pro CNN:
Discover more from Dopravní Magazín
Subscribe to get the latest posts sent to your email.